EN
 
 

Büyükşehir Gençlik Merkezi


Amacı:
“Hayat Boyu Öğrenme”, “Yerinde Öğrenme” gibi katılımcılık esaslı ilkeleri benimseyen UNESCO- “Öğrenen Şehirler Ağı”, 2017 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni “öğrenen şehir” seçerek sertifikalandırmıştır.

Şehrimizde uzunca bir süre kültür-sanat hizmeti veren Haller Gençlik Merkezi, Haller Kültür Merkezi olma işlevini üstlenmiştir. Bunun üzerine, bir öğrenen şehir olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şehrin farklı yerlerinde kurulmuş olan eğitim merkezlerine bir yenisini daha ekleyerek Büyükşehir Gençlik Merkezi’ni açmıştır. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak, gençlere yaratıcı, yenilikçi projeleri öncelikli olmak üzere modern bir çalışma alanı sunmak için kurulmuştur.

Tasarlayan, üreten, iletişim kurabilen, fikirlerini özgürce sunabilen, temeli bilime dayalı bir genç nesli desteklemeyi; bunu da, akademik ve mesleki alanda, kişisel gelişim alanında, eğitim, atölye, danışmanlık hizmetleri, spor, sanat, kültür etkinlikleri ile hayata geçirmeyi amaçlamaktadır.

Şehirleri bir laboratuvar olarak gören ENOLL-Yaşayan Laboratuvarlar Ağı üyeliği de bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, açmış olduğu Gençlik Merkezi’ni, gençlerin yararlanabileceği, çalışabileceği ve yine onların katkısıyla gelişebilecek, yarı-yapılandırılmış bir ortam olarak tanımlamayı tercih etmektedir.

Hedef Kitlesi:
15-35 yaş arası, akademik eğitim almış-almamış, kendini geliştirmeyi amaçlayan, sosyal yaşam ile uyumlu her bireydir.

Olanakları:
Büyükşehir Gençlik Merkezinde; 1 adet Bilgisayar Laboratuvarı, 3 adet eğitim salonu, 1 adet çok amaçlı salon 1 Adet toplantı salonu ve 1 Adet seminer salonu bulunmaktadır. Atölye, çalıştay, sempozyum, söyleşi ve dinleti türü etkinliklerin düzenlenebileceği, özel çalışma gruplarınca ve bireysel olarak da kullanılabilecek 80 kişi kapasiteli çok amaçlı salonda ofis ekipmanları ve kütüphaneye, çay, kahve ikramına ücretsiz erişim olanağı mevcuttur. Merkeze yeni eklenecek olan tasarım ekipmanları ile 15-25 yaş arası gençlerimiz tasarım yapıp prototip geliştirme, yatırımcıya iş planı ile sunum yapabilme imkanına kavuşacaklardır.

Merkezde açılan kurslar ile M.E.B. onaylı sertifika almak, genç girişimci olmak ya da iş hayatına hazırlanmak, yenilikçi proje geliştirmek & uygulamak, tasarım odaklı çalışmak ve gönüllü projelerle topluma hizmet uygulamaları yapmak mümkündür.

Büyükşehir Gençlik Merkezi’nden yararlanan gençler, genç haberciliğe olanak tanıyan bir gazete çıkarabilecek, Eskişehir’in genç nabzını tutup şehrin geneline yansıtabileceklerdir. Gazetenin her bölümünde gençlerin imzasının olması, şehri benimseyip aidiyet duygusu geliştirmelerine, “şehir öğretir” felsefiyle bugünü anlayıp yarını tasarlayabilmelerine fırsat sağlayacaktır.

Fonksiyonları:
Akademik ve mesleki alanda gelişim ortamı
Genç girişimciye destek eğitimleri ve etkinlikleri
Yaratıcı, yenilikçi proje geliştirme ortamı
Proje fuarı
Gönüllü çalışmaları
Topluma hizmet uygulamaları
Kişisel gelişime destek
Eğitim, atölye ve danışmanlık hizmetleri,
Spor, sanat, kültür etkinlikleri
Atölye, çalıştay, sempozyum, söyleşi ve dinleti
Özel çalışma gruplarına ve bireysel kullanıma açık ortam
Çok amaçlı salon
Eğitim Salonları
Toplantı Salonu
Bilgisayar Laboratuvarı
Kütüphane
Ofis ekipmanları
Genç habercilik
Yerel yönetim-üniversite-sanayi işbirliğine destek

Eğitim merkezinde kaydı devam eden kurslar için "Ön Kayıtlar" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
   
Adres: İstiklal Mh. Şair Fuzuli Cd. No: 40 (Halk Bankası Üstü)
   
Tel: 0 222 230 35 16
   
   
 
Büyükşehir Gençlik Merkezi'nde Bulunan Branşlar

 
 
Fotoğraflar

 
 
 
 
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı